Ohlédnutí za závodem MS v Mühldorfu slovem Zdeňka Flajšhanse,  Smolinski mistrem světa, naši se neztratili

22.12.2023

Velké drama do poslední jízdy sliboval poslední závod dlouhodrážního Grand Prix v jihoněmeckém Mühldorfu. Mezi vedoucím Britem Harrisem a domácím Smolinskim byl jediný bod rozdílu, takže se při současném systému bodování dalo očekávat, že o všem rozhodne až poslední jízda. Pořádnou bitvu sliboval i boj o bronz, kde Angličanu Wajtknechtovi dýchalo na záda duo Hansen – Hummel. Tomu odpovídal i obrovský zájem fanoušků, svého favorita přišel podpořit zcela zaplněný areál. Ačkoliv nakonec skončilo vše trochu jinak, diváky velice vyrovnaný závod v horkém odpoledni rozhodně nenudil a většina z nich odcházela, či odjížděla plně spokojena. Nás může těšit, že v dramatickém závodě se ve velmi dobrém světle předvedla i dvojice českých reprezentantů Josef Franc a Hynek Štichauer.

Závod se jel systémem, kdy se každý z patnácti účastníků představil v pěti jízdách základní části. Po nich se tři bodově nejúspěšnější kvalifikovali přímo do finále a kvintet na čtvrtém až osmém místě dostal možnost doplnit dvě zbylá finálová místa v jízdě poslední šance. V základní části vypadal z obou adeptů na titul rozhodně lépe Smolinski, který ztratil pouhé dva body a stejně jako Wajtknecht a Humel se kvalifikoval přímo do finálové jízdy. Naproti tomu Harrisovy rozjížďky byly jako na houpačce. Po nule v úvodní jízdě přišlo jasné vítězství, následně defekt a vstup do Last Chance mu zabezpečila až vydřená výhra v poslední páté jízdě. Nicméně vzhledem k systému bodování, kdy se vše rozhodne ve finále, držel i tak stále naději na titul. K přímému souboji o mistra světa ale nakonec nedošlo, Harris poslední šanci nezvládl dle svých představ a po dlouhém bitvě s Hynkem Štichauerem dojel třetí za Pepíčkem Francem a Kennethem Hansenem, čímž bylo o mistru světa rozhodnuto a domácí fanoušci mohli začít ve velkém slavit.

Martinu Smolinskému už ve finále o nic nešlo, přesto chtěl na domácí dráze pečetit mistrovský titul výhrou. Neměl k ní daleko, po celá čtyři kola tvrdě útočil na Hansena a prohrál zhruba o dva metry. Stal se tak mistrem světa, který sice nevyhrál žádnou Grand Prix, ale vyrovnané výkony ho dovedly až na vrchol dlouhodrážního Olympu. Mnohem větší napětí přinesla finálová jízda v bitvě o třetí místo. Velkým poraženým se stal Zach Wajtknecht. Muž, který získal během základní části nejvíc bodů, doplatil na současný systém náhody, kdy jezdec, který se mnohdy prokouše doslova s odřenýma ušima, bere pak ve finále vše. K dovršení Angličanovi smůly došlo na rovnost seriálových bodů s vítězným Hansenem. A protože z rozhodnutí moudrých vládců tohoto sportu se podle naprosto záhadných regulí rozjezd o druhé, či třetí místo někdy jede, jindy zase nikoliv, připadla bronzová medaile Kennethu Hansenovi. Wajtknechtovi tak zbyly jen oči pro pláč a potvrdil v Bavorsku černý den britské dlouhé dráhy.

Hrstka českých příznivců rozhodně nemohla být zklamány vystoupením našich závodníků. Pepa Franc udržel šestou příčku zaručující účast mezi elitou i pro příští rok, Hynek skončil na sedmém místě v závodě a celkově mu patří devátá příčka. Oba byly v závodě hodně vidět a míchali pořadím, spokojený byl po skončení i trenér Zdeněk Schneiderwind. Pepa dojel ve své první rozjížďce druhý za v úvodu závodu bezchybným Wajtknechtem, Hynek začal defektem. Ve druhé jízdě se Pardubák zpočátku držel za vedoucím Harrisem, pak ho v zatáčce před cílem podjel Hummel. Pepa Franc prohrál po dechberoucím souboji o centimetry na pásce s pozdějším šampionem Smolinskim. Ve třetí sérii vybojoval Franc dva body, Hynek Štichauer tři, když odvážným manévrem podél hrazení objel Theo Pijpera, na útok na prvního Aarnia už čas ale nezbyl. Vše si pardubický jezdec vynahradil ve čtvrté sérii, kdy z místa od mantinelu nejlépe zareagoval na vylétnutí startovací pásky a následně nedal sebemenší šanci svým soupeřům včetně Martina Smolinského. Navlas stejné radostné představení připravil vzápětí našim fanouškům Josef Franc, který ze stejné startovní pozice napodobil reprezentačního kolegu a rovněž vyhrál stylem start – cíl. Ve třinácté jízdě bylo po startu hodně těsno, odnesl to bohužel Franc, kterého zavřela dvojice Smolinski – Wajtknecht. I jeden bod za čtvrté místo ale bohatě stačil k účasti v jízdě Last Chance, kam se vzápětí třemi body za druhé místo za Hummelem dostal i Hynek Štichauer. O Last Chance už byla řeč, Hynek na třetím místě za sebou dlouho držel Harrise, nakonec skončil čtvrtý. Pepa Franc šel rychle do vedení a o své výhře nenechal nikoho na pochybách, s ním postoupil do finále i pozější vítěz Kenneth Hansen. Škoda pak finálové jízdy, kdy náš jezdec na startu z nepříliš výhodné pozice u lajny prohrábl a soupeře už porazit nedokázal. Svým výsledným pátým místem ale pečetil šestou příčku dávající mu jistotu startů Grand Prix i v sezóně 2024

výsledky závěrečného závodu Grand Prix na dlouhé dráze, Mühldorf, 17.9.2023

1. Kenneth Kruse Hansen, DK

2. Martin Smolinski, D

3. Romano Hummel, NL

4. Zach Wajtknecht, GB

5. Josef Franc, CZ

6. Chris Harris, GB

7. Hynek Štichauer, CZ

8. Tero Aarnio, SF

9. Jörg Tebbe, D

10. Dave Meijerink, NL

Autor a foto: Zdeňek Flajšhans   a Tom Tänzel

CzechEnglishGermanPolish