CzechEnglishGermanPolish

HISTORIE

Dráha s délkou 1000 metrů byla postavena za první republiky v roce 1922. Při dráze byly postaveny stáje se 120 boxy pro závodní koně. Konaly se tu populární závody chrtů a koní, později sloužila také pro motocykly a automobily.

V roce 1925 se zde konaly vůbec první plochodrážní závody - motocyklové a automobilové podniky, které se zde začaly prosazovat na úkor klusáckých a chrtích závodů. S obnovou dráhy se začalo teprve na konci 60. Let, kdy iniciátorem byla továrna Jawa. Plochá dráha sem znovu zavítala ještě v předválečné éře, ale na špičkové úrovni se zde závodilo především od konce 40. let. Pořádaly se zde obvykle jeden až dva závody ročně a některé byly dokonce součástí mistrovství Československa jednotlivců.

Na sklonku 50. let navíc klub disponoval i solidní jezdeckou základnou, a tak si dokonce udělal čtyřsetmetrovou dráhu uvnitř oválu. Vyvrcholením této etapy byly dva závody kvalifikace mistrovství Evropy, kterých se tak mohly zúčastnit i naši jezdi (1960, 1961). Obnova dráhy byla v roce 1970 ve spolupráci s továrnou Jawa.

První závod MS se v Mariánských Lázních odjel v roce 1972. Důvěra ze strany FIM byla odměněna přidělením finálového závodu MS v roce 1976, teprve druhého světového finále v naší plochodrážní historii. To vstoupilo do historie jednak návratem našich jezdců do světové elity, ale hlavně triumfem nových čtyřventilových strojů Jawa. Ve druhé polovině 70. let se vedle pořádání závodů klub zaměřoval také na existenci jezdeckého týmu a na účast v lize. Později se Mariánskolázeňští jezdci objevovali už jen sporadicky.

Mariánské Lázně se záhy zařadily mezi pořadatelskou špičku této plochodrážní disciplíny, nejen kvalitou dráhy, ale i vzornou organizací závodů. Na místním stadionu se pořádaly závody finále MS v minimálně tříletých intervalech. To vše trvalo do roku 1997. V roce 1998 se plochodrážní ovál hostil semifinále MS. Od té doby lázeňská plochá dráha stagnovala. Závody mistrovství republiky se na místní dráhu vrátily v roce 2003 a světová závody v roce 2007 v podobě čtvrtfinále MS.